NZbiór wierzby - luty 2008r.Plantacja wierzby - lipiec 2005r.a przełomie lutego i marca br. rozpoczęto wycinanie wierzby energetycznej, której 2-hektarowa plantacja znajduje się na terenie Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Chwałkowie. Wierzbę zasadzono wiosną 2005 roku. Dziś wyrosła do ponad 3 m wysokości. Plantację wycięto kosami spalinowymi, a następnie z pomocą rozdrabniarki poszatkowano na kilkucentymetrowe zrębki.
Tak przygotowany materiał opałowy trafi do pieca na biomasę na oczyszczalni.

    Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że pozyskano ponad 180 m3 zrębków co daje ok. 45 ton opału. Po wysuszeniu wilgotność wierzby spadnie do około 10% a wartość opałowa będzie się kształtować na poziomie 19 GJ/tonę. Z tego wynika, że decyzja podjęta 3 lata temu była słuszna. Spalamy biomasę, którą sami produkujemy, a zatem ograniczamy emisję trujących substancji do atmosfery. Do tego jest to paliwo dużo tańsze od oleju opałowego.
  Zbiór wierzby - luty 2008r. Zbiór wierzby - luty 2008r.Taka zmiana systemu opalania jest jedną z wielu decyzji podjętych przez zarząd spółki mających na celu obniżanie kosztów jej funkcjonowania.