Pod koniec listopada oddano do użytku stację uzdatniania wody w Koszutach, która po wielu latach ciągłej pracy została poddana modernizacji.

 

 

Modernizacja swym zakresem obejmowała demontaż instalacji technologicznej w tym rurociągów, armatury odcinającej, zbiornika wody i urządzenia hydroforowego. W zamian w budynku stacji  zamontowano zestaw hydroforowy, mieszacz wodno-powietrzny  oraz rurociągi z PE, armaturę odcinającą i szafę sterowniczą pozwalającą w pełni zautomatyzować technologie uzdatniania  jak i monitorować cały proces na stacji uzdatniania przy ul. Kórnickiej w Środzie Wlkp. Na terenie stacji zostały wymienione dwie pompy głębinowe oraz zamontowane prefabrykowane obudowy studni. Ponadto wybudowano zbiornik retencyjny wody uzdatnionej o pojemności 100 m3  wraz z rurociągami technologicznymi – tłocznymi – transportującymi wodę do odbiorców oraz kanalizacyjnymi, odprowadzającymi wodę z przelewu i spustu zbiornika do kanalizacji deszczowej.

Na terenie stacji wykonano przykrycie zbiornika wód popłucznych, nowe ogrodzenie z tył i z przodu oraz zamontowano bramę wjazdową.
Miejsca dojazdu do budynku  i studni głębinowych zostały wykonane z kostki brukowej. Na budynku wykonano prace dekarsko-blacharskie, elewacje ocieplono i pomalowano. Niewątpliwie stacja w ten sposób nabrała estetycznego wizerunku i dobrze wkomponowuje się w tutejszy krajobraz.
  Na obiekcie MPECWiK przewidziano także miejsce do montażu agregatu prądotwórczego, który zostanie zakupiony i zamontowany w najbliższym czasie.  Całość prac wykonało w ramach wygranego przetargu przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe PRO-MET H. Kobusiński i wspólnicy Sp. J. z Koźmina Wielkopolskiego. Koszt wykonania modernizacji stacji wyniósł ponad 400 tys. zł netto.


Pewni jesteśmy, że zmodernizowana część technologiczna wyposażona w zbiornik wody uzdatnionej oraz agregat pozwoli na ciągłą i bezawaryjną pracę stacji uzdatniania, zachowując niezmiennie wysokie parametry jakościowe wody dostarczanej do mieszkańców Koszut.