Jeden litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody!

Wiemy, że odpady stanowią poważny problem we współczesnym świecie. Stan środowiska zależy od nas – ludzi.

Skoro produkujemy tyle odpadów, to może byśmy pomyśleli o ich wykorzystaniu? O ich recyklingu.

Recykling od angielskiego słowa recycle, czyli „zawracać do obiegu”, najprościej oznacza wykorzystanie surowców wtórnych do wytwarzania nowych produktów. W dzisiejszych czasach odzyskuje się papier, plastik, szkło i metal.

Odpady papierowe

Papier jest odpadem, który najczęściej zanieczyszcza nasze środowisko, ponieważ wyrzucamy go zbyt pochopnie – nie patrząc na to, że mamy tylko jedną stronę zapisaną a drugą  moglibyśmy doskonale wykorzystać np. na dodatkowe zapiski, obliczenia, ale przede wszystkim wyrzucamy go byle gdzie.  Nie zastanawiamy się nad tym, że 1 tona zebranej makulatury oszczędza 17 drzew, nie mówiąc już o czasie rozkładu takiego odpadu, który dla wyrzuconej gazety może trwać nawet do roku. Należy więc zbierać makulaturę i wrzucać ją do specjalnie wyznaczonych pojemników.

Makulaturę wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji: papieru (zeszyty, gazety, koperty), tektury, papieru opakowaniowego, ręczników papierowych oraz papieru toaletowego.

Pamiętaj: używaj jeśli możesz dwóch stron papieru do pisania lub rysowania. W ten sposób chronisz drzewa przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci.

Czy wiesz, że:

  • aby wyprodukować jedną tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew,
  • każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni oraz 2,5m3 przestrzeni środowiska,
  • każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa, przy czym należy wiedzieć, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.

Odpady z tworzyw sztucznych

Odpady z tworzyw sztucznych nazywane są potocznie plastikiem. Ogólna ilość odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, w stosunku do ilości wszystkich odpadów wzrasta systematycznie od kilkunastu lat. Dzieje się tak dlatego, ponieważ są wytrzymałe i stosunkowo lekkie. Niestety, podobnie jak odpady papierowe,  plastiki często zaśmiecają nasze otoczenie, a czas ich rozkładu jest bardzo długi.

Czy wiesz, że 

  • jedna plastikowa butelka rozkłada się około 500 lat!
  • foliowa torba rozkłada się około 300 lat! Na zakupy zabieraj zawsze własną torbę wielokrotnego użytku lub używaj toreb biodegradowalnych,
  • włoscy naukowcy wymyślili bioplastik, czyli plastik przyjazny dla środowiska, który rozkłada się od 3 tygodni do 2 miesięcy. Z bioplastiku produkuje się worki na odpady organiczne, które można wrzucać do kompostownika. Z kolei powstający kompost to doskonały nawóz do użyźniania gleby.

Nie pozwól, aby te odpady zaśmiecały środowisko, w którym żyjesz lub zalegały na składowiskach odpadów tylko segreguj. Dlatego ważne jest to, abyśmy wyrzucali plastik do specjalnych pojemników.

Politreftalan etylenu zwany potocznie PET-em, to tworzywo wykorzystywane na ogromną skalę, przede wszystkim do produkcji butelek na napoje, ale także do produkcji naczyń kuchennych oraz wypełnień śpiworów i kołder. Z tworzywa PET przędzie się również włókno, które następnie jest wykorzystywane do produkcji tkaniny polar. Plastik może być też wykorzystany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty.

Czy wiesz, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru!

Regranulat PET może być wykorzystany do produkcji: włókien (przędza dywanowa, przędza dla przemysłu tekstylnego), płyt i folii (np. do produkcji opakowań spożywczych, tacek, pudełek).

Odpady szklane

Jeżeli każdy Polak wyrzuci w ciągu roku jeden słoik po dżemie do śmietnika, a nie do surowców wtórnych, to na składowisko odpadów trafi 10 000 ton szkła.

Czy wiesz, że

  • butelka szklana rozkłada się 4000 lat!
  • każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania,
  • każdy produkt ze szkła w 100% nadaje się do ponownego przerobu (recyklingu), bo szkło może być przetwarzane nieskończoną ilość razy.

Odpady metalowe

Wśród odpadów metalowych najbardziej przydatne do recyklingu są te, które zostały wykonane z jednego rodzaju blachy np. stalowej lub aluminiowej. Odpady aluminiowe, pochodzące głównie z puszek po napojach są pełnowartościowym surowcem do produkcji nowych wyrobów aluminiowych. Puszki aluminiowe mogą być ponownie wykorzystane do produkcji kolejnych, bez pogorszenia jakości metalu i przez prawie nieograniczoną ilość razy.

Należy pamiętać, aby nie wrzucać zużytych baterii do zwykłego kosza, ponieważ zawarte w nich niebezpieczne substancje muszą być zneutralizowane. Wyrzucone gdziekolwiek zatrują wodę i glebę.

Czy wiesz, że jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody!

Baterie oddajemy do lokalnego punktu zbiórki  odpadów – PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub do sklepu np. ze sprzętem elektronicznym, gdzie można znaleźć przeznaczony do nich specjalny pojemnik.

Czy wiesz, że w Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Czy wiesz, że butelki, torebki śniadaniowe, bądź torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów.

Pamiętajmy zatem, że stan środowiska, które nas otacza zależy od nas samych. Jeżeli będziemy dobrze gospodarować odpadami, czyli dbać o to, żeby jak najwięcej odpadów trafiło do recyklingu, a nie na składowisko odpadów i do środowiska naturalnego, to nasze otoczenie będzie czyste.

Cdn. MPECWiK

 

Poniżej artykuł do pobrania w pdf

powrót do konkursu