Średzkie wodociągi wzorem dla innych

„Odczyty wodomierzy za pomocą sieci GSM wobec strat wody” to tytuł referatu, który wygłosił prezes MPECWiK Jan Buczkowski w ramach X Konferencji „Straty wody w systemach wodociągowych” organizowanej przez firmę Dendros. Prelekcji wysłuchało ponad 110 wodociągowców z terenu całej Polski. Opiekunem merytorycznym spotkania był dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej.

W trakcie prelekcji zaprezentowane zostało nowoczesne, pionierskie rozwiązanie wprowadzone przez średzkie wodociągi, a mianowicie zdalny odczyt wodomierzy za pomocą sieci GSM, który został wdrożony przez naszą firmę w 2011r.

Jak podkreślił Prezes, wdrożone rozwiązanie przyniosło przedsiębiorstwu korzyść w kilku obszarach. Przede wszystkim uszczelniono system odczytu zużycia wody, dzięki czemu zwiększono sprzedaż i przychody. Już w pierwszych miesiącach funkcjonowania systemu udało się zidentyfikować i usunąć kilka nieszczelności w infrastrukturze użytkowników. Wyeliminowano także konieczność indywidualnego odczytu stanów wodomierzy, co było szczególnie czasochłonne w rejonie wiejskim.

Trzeba też pamiętać, że dokładniejsze opomiarowanie zużycia wody u odbiorców, to także wyższe przychody z tytułu obciążenia za zrzucane ścieki. Według naszych wyliczeń koszty wdrożenia systemu zdalnego odczytu wodomierzy za pomocą GSM zwróciły się przedsiębiorstwu zaledwie po kilku miesiącach od jego wdrożenia.

Po 6 latach funkcjonowania systemu można powiedzieć, że jest on godny polecenia, gdyż przynosi pozytywne efekty dla przedsiębiorstw wodociągowych. W naszym przypadku zmniejszyły się straty wody orz zwiększyły przychody. Obecnie wymieniamy komunikatory na urządzenia nowszej generacji. W przyszłości planujemy objąć zdalnym odczytem wszystkich odbiorców.

                                                                                                                                    MPECWiK Środa Wlkp.

 

X Konferencji S...
X Konferencji S...
X Konferencji S...
X Konferencji S...
X Konferencji S...
X Konferencji S...
X Konferencji S...