Test procedur Planu Bezpieczeństwa Wody

Awaria rurociągu w Pierzchnicy była okazją do weryfikacji wdrażanego w średzkich wodociągach Planu Bezpieczeństwa Wody. Wycieku pracownicy spółki szukali 3 dni. Rura pękła w pobliżu rzeczki Wielka, więc niełatwo było miejsce awarii zlokalizować.

W ostatni czwartek  9 sierpnia po godzinie 13:00 pracownicy średzkich wodociągów wykryli wyciek wody w miejscowości Pierzchnica. Awarii uległ rurociąg magistralny o średnicy 200 mm zasilający w wodę miejscowości: Pierzchnica, Pierzchno, Olszewo, Henrykowo, Ruszkowo, Chudzice, Tadeuszewo, Ulejno, Dębiczek i Dębicz.

Wycieku szukano kilka dni, gdyż monitoring ujęcia pokazywał zwiększony pobór wody, ale hydrofornia Brodowo zaopatruje kilkanaście wsi od Dębiczka po Strzeszki. Stopniowe zawężanie miejsca awarii doprowadziło do wykrycia wycieku w Pierzchnicy.

Ze względu na panujący w tym dniu upał oraz trudność w usuwaniu awarii (pęknięcie  rurociągu w pobliżu przepływającej rzeki Wielkiej) przystąpiono do uruchomienia procedur w ramach Planu Bezpieczeństwa Wody związanych z informowaniem mieszkańców o przerwie w dostawie wody oraz udostępnieniu zastępczych źródeł wody:


- Dębicz budynek nr. 5 przy sklepie
- Olszewo przy budynku nr. 26
- Pierzchnica przy budynku nr. 5
- Ruszkowo za budynkiem nr. 1 A (skrzyżowanie ul. Gnieźnieńskiej z drogą na Henrykowo)
- Przepompownia ścieków ul. Niedziałkowskiego Środa Wlkp. (stała dostępność)

Komunikaty pojawiły się na stronie internetowej MPECWiK, facebook’u , wysłano smsy do sołtysów oraz telefonicznie poinformowano największych odbiorców wody. Uruchomiono zastępcze punkty poboru wody. Z uwagi na bagnisty teren awarii czas jej usuwania przedłużał się. Wówczas prezes spółki podjął decyzję, aby miejscowości Henrykowo, Ruszkowo, Chudzice, Tadeuszewo, Ulejno, Dębiczek i Dębicz zasilić z miejskiej sieci wodociągowej. Dzięki temu, mimo słabszego ciśnienia, pojawiła się woda w kranach mieszkańców tych miejscowości. Pozostali korzystali z rozdawanej wody butelkowanej oraz pobierali wodę ze specjalnych zbiorników rozstawionych we wsiach.

Należy docenić zaangażowanie i determinację pracowników wodociągów w znalezieniu i usunięciu awarii oraz zastosowaniu w praktyce procedur Planu Bezpieczeństwa Wody.

Awarię udało się usunąć po godz. 22. Jednak z uwagi na zużycie tego fragmentu stalowego rurociągu zarząd MPECWiK podjął decyzję o wymianie ponad 30 metrów rury i przejście pod rzeką Wielka przeciskiem.

MPECWiK zachęca swoich klientów do korzystania ze strony www.wodociagi-sroda.pl  oraz konta na komunikatorze facebook: @sredzkiewodociagi, gdzie na bieżąco można uzyskać informację o przerwach w dostawie wody i procedurach podczas usuwania awarii.

                                                                                                          MPECWiK Środa Wlkp.

                                                             

 

Dzięki firmie P...
Wykop miał 4 me...
Jeden z zastępc...
Atestowany zbio...